ELEKTRONSKO BANKARSTVO I PLATNI PROMET
Predmet Elektronsko bankarstvo i platni promet omogućava studentima sticanje naprednih akademsko–stručnih i stručno–aplikativnih znanja o najsavremenijim tendencijama u oblasti primene informaciono–komunikacionih tehnologija u bankarskom poslovanju i platnom prometu.
U uvodnom delu studenti se upoznaju sa razvojem informaciono–komunikacionih tehnologija i usponom digitalne ekonomije. Potom sledi detaljna diskusija o razvoju sistema digitalnog novca; razvoju elektronskog bankarstva na veliko (nacionalni i međunarodni elektronski RTGS platni i obračunski sistemi), razvoju elektronskog bankarstva na malo (ATM, EFT/POS sistemi, ACH, telebanking, on–line i internet bankarstvo) sa osvrtom na najsavremenije instrumente i transakcione mehanizme na internetu i mobilno bankarstvo.
Nakon toga sledi diskusija o rizicima u elektronskom bankarstvu; mogućim ekonomskim posledicama; kao i problemima supervizije i regulacije elektronskog bankarstva.
Poslednji deo posvećen je razvoju elektronskog bankarstva u Srbiji, unutrašnjem platnom prometu i instrumentima platnog prometa, kao i međunarodnom platnom prometu.
FINANSIJSKA TRŽIŠTA
Predmet Finansijska tržišta omogućava studentima sticanje naprednog akademsko–stručnog i stručno–aplikativnog znanja iz oblasti finansijskih tržišta.
Studenti se najpre upoznaju sa osnovnim obeležjima i značajem finansijskih tržišta; najznačajnijim teorijama kamate i kamatne stope kao i sa odnosom prinosa i cene i prinosa i rizika finansijskih instrumenata.
Potom sledi opsežna diskusija o tržištu novca i kratkoročnim finansijskim instrumentima; primarnom i sekundarnom tržištu kapitala i dugoročnim finansijskim instrumentima; berzanskim operacijama; hipotekarnom tržištu; terminskom tržištu (s posebnim naglaskom na tržišta fjučersa i opcija); i deviznom tržištu.